TASAVVUFA  DAİR   ...

Tasavvuf Portalı

Rasûlullah [s.a.v.]

Digital Âsitane

Digital Ashâb

Digital Mürşid

Digital Murabıt

Digital  Sufi

Digital Ziyaret

Digital Sanat

Tasavvuf  Literatürü

Tasavvuf Portalı Haritası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18/08/09

Tasavvuf & Sufiler Âsitanesi  tasavvuf.info  yine 'referans' oldu ...

REFERANS...

Websitemizin yeniden düzenlenmesi sonrasında yapmayı düşündüğümüz periyodik sunumların ikincisi ile karşınızdayız.

İlk sunumumuzdan bu yana geçen sürede tasavvuf konusunda sitemizin referans haline gelmesinin yeni bir örneği ile karşılaştık.

Sayfalarımızda ayrıntılı hayat öykülerini okumakta olduğunuz Nakşbendiyye-i Dağıstaniyye silsilesinin yaşayan son büyük şeyhi Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un 8 Kasım 2007 tarihinde yaptığı bir sohbetin kamuoyuna yansıması ile websitemiz yine referans kaynağı oldu.

Son devrin büyük meşayihinden Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un "Risale Okumanın Zamanı Geçti" "Risale Okumanın Faydası Yok" gibi sansasyonel başlıklarla internet haber sitelerinde manşetlere oturan açıklamasının en önemli ayrıntısı olan konu ise çoğu kez gözden kaçtı.

Bu en önemli ayrıntı Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un "bu açıklamayı silsile büyüklerinden alınan manevi emir ile yaptığı" idi. Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un tasavvufi silsilesini bilenler ya da öğrenmek isteyenler  için internet arama motorları tek bir adresi gösteriyordu : Tasavvuf & Sufiler websitesi.

Gerek Şeyh Şerafeddin Dağıstani ve gerekse halefi Abdullah Dağıstani hakkında bilgi edinmek isteyenlerin yoğun bir talebine uğrayan sitemizde yer alan bilgilerin belgelenerek ayrıntılanması için hazırladığımız bilgileri ilgili sayfalarımıza eklediğimiz linkleri izleyerek bulabileceksiniz. (Bizi izlemeğe devam edin ! )

Konunun bir diğer ilginç noktası "Risale-i Nur" talebelerinin Üstadı Said Nursi ile Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un  silsilesinden Şeyh Şerafeddin Dağıstani arasında 1935  yılında Eskişehir Cezaevi'nde birlikte bulundukları sırada ortaya çıkan ilişkinin ayrıntıları hakkında idi.

"Risale-i Nur" camiasının günümüze gelene kadar açıkça isim vermeden geçiştirdikleri  bu ilginç ilişkinin ayrıntılarının "Risale-i Nur" siteleri ile forumlarına yansıması -çoğu ilgili için dahi- ilk kez gözlenen bir durumdu.

Bu konu doğrudan doğruya "Tasavvufi İrşad" çalışması ile  "Risale-i Nur mesleği" farklılıklarını tartışmaya açtı. Konu tartışılırken Said Nursi'nin İslami birikiminde ehl-i tasavvuf olarak bilinen Gavs-ı Azam Abdulkadir Geylani ; İmam-ı Rabbani ; Muhyiddin Arabi isimlerin etkili olup olmadıkları; bu etkinin derecesi de gündeme geldi.

Konunun somut ve soyut yönlerinin önemine uygun olarak önümüzdeki günlerde -ve hatta yıllarda da- tartışılması kaçınılmaz olarak görünmektedir. (*)

Bu nedenle websitemiz takipçilerine öncelikle Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un sözkonusu sohbetini dinlemelerini (hatta bilgisayarlarına indirip kayıt altına almalarını) öneriyoruz. Tarihi bir önemi olan bu sohbete konu olan "manevi işaret ve emirler"in maddi alemdeki yansımalarını izlerken Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un sözlerini sık sık hatırlamak gerekecek.

Bilenler bilir ki evliyaullahın sözlerine dikkat etmek gerekir ves-Selam...

-----------------

KAYNAK: Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un "Risale-i Nur'u Okumanın Zamanı Geçti" konulu sohbetini şu adresten izleyip bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Risale-i Nur’u okumanın zamanı geçti (08.11.2007, Perşembe) 

http://www.naksibendi.net/sohbetler/SeyhNazim08-11-07.wma

Şeyh M. Nazım Kıbrısi el-HAKKANİ k.s.'un 

Risale-i Nur Hakkındaki  8 Kasım 2007 Tarihli Açıklamasının Medyadaki Önemli Yankıları

Haber7

İnternetHaber

VATAN Gazetesi

-----------------------------------------------

(*) Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s. ile 8 Şubat 2008 Cuma günü yapılan mülakat konuyla ilgili bazı ayrıntıların netleşmesini sağlamıştır. Alınan bilgiye göre Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.un açıklaması, Nakşbendi tarikatının yetkili isimleri tarafından kendilerine bir görev olarak verilen manevi bir  talimatın sonucudur.  Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi el-Hakkani K.s.'un verdiği bilgiye göre Said Nursi Hz. (Rh.a.) de bu açıklamadan  memnun olmuş ve bu memnuniyetini manevi bir kanal ile kendilerine iletmiştir.

(**) Daha önce Üzeyir Garih Cinayeti sonrasında ulusal ve sanal basında yer alan Nakşbendi Şeyhi Küçük Hüseyin Efendi hakkındaki bilgiler konusunda da kaynak olarak Tasavvuf & Sufiler referans haline gelmişti.

 

SUNUM ARŞİVİ

* ARZ...

EDİTÖR NOTLARI

"Her dem yeniden doğarız..." diyen ustamız Yunus'un sözlerine uygun olarak  yeniden ve yepyeni bir tarz ile  huzurunuzdayız.

İlk editörial notumuzda  "İslam'ı yaşama sanatı" olarak  tanımladığımız tasavvuf konulu  bu websitesinin hayrlara vesile olacağına  inancı ile yeniden "merhaba".                     

 Devamı için tıklayınız....

Sİtedekİ Yenİlİkler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WEBSİTE İÇERİĞİ
madde işareti Tasavvuf Âsitanesi
madde işareti Tasavvuf Önderleri ve Meşayih
madde işareti Digital Ziyaretgah
madde işareti Tasavvuf & Sanat

Yazışma Grubu & Forum

Tasavvuf & Sufiler web grubunun interaktif alanları

madde işareti tasavvufvesufiler@yahoogroups.com
madde işareti Tasavvuf & Sufiler Forumu

 
Linkler

 

Görüş ve Öneriler

Tasavvuf & Sufiler ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi bize tasavvufvesufiler@yahoo.com adresinden veya öneri sayfasından iletiniz...

 

Ana SayfaEditördenYeniliklerÖneriler | Site HaritasıLinkler

 

Başsayfaya Dönüş

 

 

 

 

 

 

 

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 18/08/09